Naše MISE: \"Podporujeme maminky k prožití MD aktivně a s úsměvem. Inspirujeme a rozdmýcháváme motivaci k pohybu a k akci. Nabízíme jedinečnou šanci seberealizace a seberozvoje.\" 

Rozhovor s Renatou Zichovou, autorkou Aniballu

Renata Zichová, matka dvou dětí nejdříve vymyslela Aniball pro těhotné ženy, a teď přichází na trh s unikátní zdravotnickou pomůckou Aniball Inco, která slouží k obnovení správné funkce pánevního dna pro prevenci stresové inkontinence. V rozhovoru vám přiblížíme zákulisí vzniku samotného Aniballu.

Renata Zichová

Jak vás napadla myšlenka vytvořit Aniball?

Před prvním porodem jsem se dostala k obdobnému balónku (ten tedy nebyl prvotně určen k předporodnímu cvičení, nicméně princip stejný). Zaujalo mě to, protože jsem si i v souvislosti s porodem říkala: Co se trénuje, to funguje. Můj porod byl přirozený, bez medikace, neměla jsem žádná poranění. No a když jsme se pak s manželem zamýšleli nad tím, jak účinná a přitom jednoduchá je tato metoda cvičení, napadla nás v podstatě hned po porodu stejná myšlenka – pokusit se přivést na trh pomůcku, která bude určena těhotným ženám k předporodní přípravě a umožní jim rodit bez nástřihu a poranění.

Zkoušeli jste Aniball na někom předtím, než vstoupil na trh?

Ano určitě. Co nemám ověřené sama na sobě, do prodeje nepustím 🙂 Všechny vzorky jsem nejprve vždy testovala já sama. Ono se to nezdá, ale stačilo malinko upravit tvar nebo jiný parametr a už se balónek choval jinak. Než jsme se dostali k finálnímu tvaru, vyzkoušelo vzorky několik žen, včetně těhotných, to byla samozřejmě nutnost.

Jak Aniball tedy funguje?

Jde o jednoduchý princip nafukování a vypuzování zavedeného silikonového balonku. Žena s balonkem začne cvičit 3–4 týdny před termínem porodu. Má možnost seznámit se s pocitem tlaku, kterým hlavička miminka při porodu vyvolává nutkání tlačit. Postupně se učí s tímto pocitem pracovat – za pomoci dechu a vhodně zvolené polohy se vědomě uvolnit pro hladký průchod miminka. Díky cvičení zjistit, jaká poloha jí vyhovuje – poloha u porodu může mít na jeho průběh velký vliv. No a co já považuji za snad největší přínos, je sebedůvěra. Ženy mají z porodu často strach, bojí se bolesti. Měly by se více podporovat v tom, aby porod prožily podle svých představ.

Aniball pro snazší porod

Jak vám tato příprava pomohla?

Já jsem si před prvním porodem říkala, že pokud se mi podaří několikrát vypudit balonek, zvládnu i porod. Díky cvičení jsem se na porod začala těšit, strach zmizel, což vnímám jako klíčové. Začala jsem si uvědomovat, že mě čeká něco zásadního, a ty pocity po porodu byly velmi silné a krásné, byla jsem na sebe opravdu pyšná.

Dá se balonek použít i po porodu?

Určitě. Pravidelný trénink svalů pánevního dna obzvlášť po porodu je důležité. Porod má zásadní vliv na stav této oblasti a žena to může právě cvičením hodně ovlivnit. Porodem to nekončí, naopak. Přála bych si, aby se dělala větší osvěta a ženy o sebe a o své pánevní dno více pečovaly.

Právě i z tohoto důvodu vznikl druhý menší balonek Aniball Inco, je to tak?

Ano, přesně tak. Aniball Inco bylo primárně vyvinuto pro ženy trpící nekontrolovatelným únikem moči (stresovou inkontinencí). Je vhodným pomocníkem pro vědomý trénink funkce pánevních svalů a slouží k celkovému zlepšení kondice pánevního dna. Řada žen si ani neuvědomuje, že tyto svaly má. Proto je Aniball Inco užitečným pomocníkem, který slouží k objevení pánevního dna, jeho síly a pochopení na jakém principu pracuje.

Proč je péče o pánevní dno tak důležitá?

Pravidelné procvičování pánevní oblasti celkově zlepšuje kvalitu života ženy, sexuální prožitky, plodnost, regenerační poporodní procesy a předchází např. bolestem bederní páteře, sestupu rodidel, bolestivé menstruaci, inkontinenci apod. Trénink svalů pánevního dna bychom neměly podceňovat, ale naopak upřednostnit před složitějšími a nákladnějším řešením, které s sebou často nese různá rizika.

Aniball Inco

Jak se balonek Inco liší od klasického Aniballu pro těhotné?

Je menší, lépe se zavádí. Díky svému proměnlivému tvaru a velikosti se balonek optimálně přizpůsobí každé ženě. V tom spočívá také jeho hlavní výhoda. Navíc neslouží pouze k posilování, ale i vědomé relaxaci svalů pánevního dna, čímž prospívá jejich zdravé funkci. Jednoduchým způsobem poskytuje důležitou zpětnou vazbu o kvalitě práce svalů, protože aktivací a naopak uvolněním svalů pánevního dna dochází k mírnému pohybu balonku uvnitř pochvy.

Vlastní cviky nejsou nijak náročné a pokud jsou prováděny důsledně a pravidelně, opravdu mohou vést k úspěchu.

Jaké jsou odezvy na tuto novinku Aniball Inco? Máte už nějakou zpětnou vazbu?

Ano, stejně jako původní Aniball jsme i tento menší balonek testovali. Pokud se dodrží jakási pravidelnost a vytrvalost, tzn. trénuje se v podstatě skoro každý den minimálně dva měsíce, výsledky se dostaví.

Pánevní dno je často označováno jako centrum ženské síly a sebevědomí. Měly bychom se proto o něj celý život starat! 🙂

Sandra Jandová
Maminka, instruktorka kondičního posilování, lektorka, školitelka a majitelka programu Strollering a Active Women s.r.o.
Komentáře