Myšlenkou programu Strollering® je trávit mateřskou v pohybu. To znamená kdykoliv a kdekoliv si za přítomnosti dětí užívat schopnost našeho těla hýbat se. Poměrně dobře si to člověk umí představit doma, v tělocvičně, venku za teplého počasí. Ale v zimě?! Když jsme nabalené do bund, klouže nám to pod nohama a omrzají nám ruce? Ukážu vám, že i za chladného počasí můžete posilovat své bříško. Tyto cviky se totiž dají provádět za „běžného denního provozu matky“ kdykoliv a kdekoliv! 🙂
Tělo držíme rovně, tzn. páteř a hlava jsou v jedné přímce, ramena nezvedáme k uším, ale necháme je volně svěšená směrem dolů. Nadechujeme se do oblasti spodních žeber = žebra roztahujeme hlavně do strany a dozadu. S výdechem stahujeme žebra k sobě, v závěru můžeme i pupík k páteři a vyslovujeme šššš (není nutné, ne vždy a všude se to hodí, ale pomáhá nám to automaticky aktivovat příčný břišní sval). Pro nácvik je ze začátku dobré položit si ruce na spodní žebra, palce dát dozadu a mít tak žebra jakoby ve svěráku. Lépe se vám bude celý cvik kontrolovat. Nenadechujeme se do oblasti spodního bříška, tzn. bříško se nám nevyklenuje vpřed a nenadechujeme se ani nahoru do hrudníku pod klíční kosti. Cvik se dá provádět za chůze (s kočárkem) nebo ve stoji (třeba při čekání na autobus), doporučuji co nejčastěji v průběhu celého dne.
Tímto cvikem posílíte šikmé břišní svaly. Postavte se stabilně, rozkročte a mírně pokrčte nohy. Ruce dejte do upažení, jako když předvádíte letadlo 🙂 S nádechem proveďte čistý úklon do strany, s výdechem se vraťte do výchozí pozice. Představte si, že je před vámi i za vámi zeď a musíte se vejít přesně do prostoru mezi nimi, takže se nesmíte předklonit ani zaklonit, ale opravdu jen čistě do strany uklonit. Pánev zůstává pevně na místě, nevytáčíme boky nikam do strany. To se dá dobře zkontrolovat, jakmile zasvítí sluníčko vy se při tomto cviku podíváte na svůj stín 🙂 Celý cvik ztížíte tím, že si v úklonu dvakrát hmitnete s rytmem dechu: úklon = nádech, nádech, zpět do narovnání = výdech. Nebojte se pohyb s výdechem zpět udělat rychle a rázně. Díky tomu budou muset vaše šikmé břišní svaly pořádně zabrat.
Tento cvik využívá principu bráničního dechu. Napětí v bříšku a tudíž zintenzivnění zapojení břišních svalů uděláme tak, že s výdechem zatlačíme dlaněmi do madla kočárku (pokud už nemáte kočárkové dítě, tak třeba do tyče na prolézačce na hřišti, do opěradla lavičky, doma do kuchyňské linky). Pozor, nehrbte se, nezvedejte ramena, držte tělo a hlavu stále vzpříma. S nádechem pak povolte tlak dlaní a stáhněte žebra k sobě a na závěr pupík k páteři.
Více tipů na cvičení třeba i doma najdete na našem YouTube kanálu >>
A pokud patříte mezi ty, které si o cvičení rády přečtou, ale nedokážou udělat ten poslední krok, vstát a opravdu začít cvičit, pak máte zřejmě v hlavě onu Lenost, která nám tak ráda napovídá… Nebuďte na ni sama, zapojte se do našich pravidelných výzev „Nakopněte svoji lenost do zadku a zpevněte ten svůj!“ >>